We are a leading Manufacturer of tractor forged parts, forged steel tractor parts, forged tractor components, closed die steel forgings and close die forged components from Rajkot, India.
₹ 42 / Piece Get Latest Price
| Forging Type | Closed Die |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Automobile |
| Brand | SAI |
| Weight | 30 gram to 7 kg |
| Heat Treatment | As Forged |
| Machining | As Forged |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Name | Auto Pin |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Forging Type | Closed Die |
| Material | Mild Steel |
| Brand | SAI |
| Usage/Application | Automobile Industries |
| Weight | 30 Gram to 7 Kg |
| Heat Treatment | As Forged |
| Machining | As Forged |
| Name Of Part | Forged Parts |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Standard | ISO |
| Warranty | 6 months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Forging Type | Closed Die |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Automobile |
| Brand | SAI |
| Weight | 30 Gram to 7 kg |
| Heat Treatment | As Forged |
| Machining | As Forged |
| Name Of Part | Forging Parts |
| Standard | ISO |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Applications | Automotive Industry |
| Weight | 30 gram to 7 kg |
| Brand | SAI |
| Process | Hot Forging |
| Usage/Application | Automotive |
| Forging Technique | Closed Die |
| Packaging Type | bags |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Weight | 30 gram to 7 kg |
| Usage/Applications | Automotive Industry |
| Process | Hot Forging |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Kg
Amit Kalariya (Managing Director)
Super Auto Industries
Plot No 2518 Gate No 1 Metoda, Super Auto Industries, Kalavad Marg, Lodhika Gidc, Lodhika Gidc
Rajkot - 360021, Gujarat, India