Prominent & Leading Manufacturer from Rajkot, we offer drop forged wire rope clips, u s type drop forged wire rope clip, rope wire clips, elevator wire rope clip and wire rope fittings.
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Clip Type | U Bolt Clip |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Material | MS |
| Finish | Zinc Plated |
| Standard | OEM |
| Brand | SAI |
| Color | Golden |
| Nut Type | Hex Nut |
| Usage | Lifting |
| Country of Origin | Made in India |
| Raw Material | MS |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Clip Type | Wire Rope Clamp |
| Rope Diameter | 13 mm |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Size | 6mm, 8mm, 10mm, 13mm |
| Color | Golden |
| Grade | Mild Steel |
| Nut Type | Hex Nut |
| Packaging Type | Bags |
| Usage | Lifting |
| Country of Origin | Made in India |
| Raw Material | forging |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Clip Type | Wire Rope Clamp |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Material | MS |
| Size | 8mm |
| Brand | SAI |
| Color | Golden |
| Nut Type | Hex Nut |
| Usage | Lifting |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Clip Type | Wire Rope Clamp |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Size | 10 mm |
| Color | Golden |
| Finishing Type | Zink couted |
| Nut Type | Hex Nut |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 245 Gram |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Clip Type | U Bolt Clip |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Zinc plated |
| Color | Silver |
| Shape | U Type |
| Usage | Lifting |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Wire Rope Clip |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Zinc plated |
| Standard | OEM |
| Type | Forging |
| Size | As Per Drawing |
| Material Grade | En8 |
| Color | Black, Silver |
| Shape | As Per Drawing |
| Usage | Lifting |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
Amit Kalariya (Managing Director)
Super Auto Industries
Plot No 2518 Gate No 1 Metoda, Super Auto Industries, Kalavad Marg, Lodhika Gidc, Lodhika Gidc
Rajkot - 360021, Gujarat, India